קישורים שונות
  תעסוקה
קונים   מוכרים
מבצעים   מודעות
שרותים   ביטוחים
בריאות   גיל הזהב
בנקים   כספים
שוק ההון   הנחות
תיירות   נופש
ספורט   מועדונים
מופעים   תרבות
מנויים   חוגים
נופש, תיירות, מועדונים, ספורט
עין זהב - שמורת טבע בלב קרית שמונה
בפרטים נא לפנות ל- עוזי 

 

בלבה של קריית שמונה עובר נחל צנוע אחד, נעלם מן העין ומן הלב של
הציבור בישראל. זהו נחל עין זהב, הגולש בין רחובות קריית שמונה בואכה
עמק החולה.

מי המעיין הראשי שלו, זכים מאין כמותם, נשאבים לבקבוקים ומופצים לכל צמא ברחבי הארץ. לאחרונה זכה הנחל לקבל בחזרה חלק ממימיו, והם זורמים. אם רק ישחררו מעט מהם ויעניקו לנחל קצת אהדה, לא יפלו קסמיו של נחל עין זהב, עטור הירק, מאלה של אחיו המפורסמים הזורמים בעמק החולה ומושכים אליהם קהל רב.

איך מגיעים? לחניון קריית שמונה בחורשת קק"ל: החניון נמצא סמוך לכניסה הדרומית לקריית שמונה. נכנסים לקריית שמונה מדרום (רחוב תל חי, כביש 90). ליד אזור התעשייה הדרומי, מיד אחרי רחוב יובל יניב (צומת מס' 1), פונים ימינה ונוסעים בדרך סלולה ומקבילה לכביש 90. לאחר כ-300 מ' מגלים את הכניסה לחניון, מצד ימין.
לפארק הזהב: נכנסים לקריית שמונה מדרום, חולפים על פני חניון קריית שמונה ופונים ימינה ברחוב הנרייטה סולד. נוסעים במקביל לפאה הצפונית של חניון קריית שמונה עד מעגל התנועה, ופונים שמאלה לרחוב הירדן. נוסעים כ-900 מ' וחונים בצד הפארק, שנמצא משמאל, ליד אצטדיון קריית שמונה.

חניון קריית שמונה בחורשת קק"ל

חניון קריית שמונה הוא יצירה של קק"ל. זהו שילוב של שולחנות פיקניק בצל עצי איקליפטוס ומגרש שעשועים לילדים, נגיש לבעלי מוגבלויות בהליכה. שני השולחנות היפים ביותר נמצאים בצל אלה אטלנטית, הצומחת ליד מגרש השעשועים.
האטרקציה המרכזית בחניון היא אגם קטן יפה, שנמצא כ-300 מ' מהחניון, מעבר לחורשת האיקליפטוס. מקור המים היא תעלה שבאה מנחל עין זהב. במים צומחים צמחי נופר צהוב, הניכרים בעליהם הגדולים. בקיץ הם מצמיחים פרחים גדולים וצהובים. בגדות צומחים עצי דולב מזרחי ומלווים אותם שנית גדולה, סוף מצוי וקנה מצוי. קק"ל מנצלת את האגם לגידול צמחי בר נדירים. בין השאר תמצאו כאן את הגבעולים הגבוהים של גומא הפפירוס. עמק החולה מציין את המקום הצפוני ביותר בעולם שבו גומא הפפירוס צומח בר. בגדות האגם נשתלו גם צמחי שבטבט גדול, צמח חסר פרחים ממערכת השרכניים. הוא מצמיח ענפים זקופים וגמישים (שבטים) בגובה של כחצי מטר. בישראל זהו צמח בר נדיר למדי בגדות נחלים זורמים.
החניונים בחורשת קק"ל פותחו בסיוע ידידי קק"ל בארה"ב, קנדה וישראל.

נחל עין זהב

פארק הזהב הוא הפארק המרכזי של קריית שמונה. הוא נקרא על שם הפלג שמקורו בעין זהב (עין א-דהב). הפלג חוצה את הפארק ויורד דרך אזור התעשייה הדרומי של העיר לתעלה המערבית של עמק החולה, הממשיכה לאגמון החולה.
מימיו של עין זהב מגיחים, קשה להאמין, באי תנועה שנמצא בלב כביש 90, בצפונה של קריית שמונה. המעיין העשיר מספק כ-3.6 מיליון מ"ק מים בשנה. רובם נשאבים על ידי "מקורות" כדי לספק מים לקריית שמונה וליישובי הסביבה. בשנת 1989 החל מפעל "נביעות" לבקבק את המים ולמכור אותם לציבור.
בשלב כלשהו נשאבו המים עד תום והנחל נותר בקיץ יבש לגמרי. רק לאחר מאבק של גופים ירוקים, במיוחד של העמותה לשימור קסמי טבע ונוף בקריית שמונה, בראשותה של אדריכלית הנוף יוהנה נזרי, המצב השתנה. בקיץ הזה זורמים בנחל כ-50 מ"ק מים בשעה והתקווה היא שמצב המים בנחל ישתפר עוד, שכן קריית שמונה מקבלת תוספת מים מקידוחים בעמק החולה. קק"ל תומכת בפעולות העמותה ופועלת רבות למען הפארק והנחל.
פארק עין זהב פותח בתרומת ידידי קק"ל בקנדה.

המסלול הקצר

נתחיל את הטיול בפארק הזהב, סמוך למסגד שנותר מהכפר הערבי אל-חאליסה (קרי: חלסה). צה"ל כבש את המקום ב-12 במאי 1948 והתושבים הערבים נטשו את בתיהם. בקיץ 1949 התיישבו בבתים העזובים כ-15 משפחות מתימן וזמן קצר אחר כך הגיע למקום גל עלייה גדול ממרוקו ומרומניה. התושבים התגוררו בפחונים ובאוהלים של מעברת חלסה. המסגד משמש כיום את המוזאון הקטן לתולדות קריית שמונה. שלושה פחונים מוצגים לראווה סמוך למסגד.
למרגלות המסגד זורם הפלג של נחל עין זהב. נצעד בצדו כמה מטרים דרומה ונגיע לחורשה שבה צומחים כעשרה עצי ענק מהמין טכסודיון דו-טורי. בצל העצים מוצבים שולחנות ובהם מצוירים לוחות שחמט. מי שנטע את העצים האלה ראוי לכל שבח ונראה כי עלה בידו להצמיח את עצי הפארק היפים בישראל. העצים מתאימים היטב למקום. במקום שבו הם צומחים בר, בדרום-מזרח ארה"ב, מלווים עצי טכסודיון נחלים וביצות, ונראה כי הפלג של נחל עין זהב מספק את צורכיהם. עצי הטכסודיון ידועים בישראל גם בכינוי "ברוש ביצות".
בהמשך הדרך, מפעם לפעם, מוצמד לאדמה כסימון עיגול קרמיקה רב-צבעים, בקוטר כ-40 ס"מ. עם זאת, השביל ברור וקשה מאוד לטעות בדרך.
צועדים בהמשך הפלג ונפרדים ממנו ימינה ליד שדרת הרדופים שחוסמת את המעבר. כאן פונים ימינה בשביל הפארק הצמוד להרדופים. כ-50 מ' אחרי שני עצי תות גדולים יורדות מדרגות עץ שמאלה לאפיק הנחל, שבו שוררת אפלולית של עצי תאנה ותות. השביל יורד לפינת ישיבה של ארבעה ספסלי עץ, הנחים בצל עצים גדולים של מילה סורית. זהו עץ גבוה, המעדיף לצמוח ליד פלגים. קל לזהות אותו על פי עליו המנוצים ועלעליו המשוננים. תושבי קריית שמונה מכנים אזור זה של הנחל בתואר ג'ונגל.
עתה יש להתכופף ולעבור מתחת לגזע של מילה סורית. השביל מגיע לגשרון העובר מעל לפלג הזורם של נחל עין זהב. עד כה עברנו כחצי קילומטר. עוד כמה צעדים ואנו מגיעים למרחב מוצל ובו מרפסת עץ ושולחנות פיקניק ערוכים כריבועים מסביב לעצים. מרפסת נוספת הועלתה באש בידי זדים ויש לקוות שתתוקן במהרה.
כאן עולים מערבה לכתף הנחל ופונים ימינה בחזרה בשביל רחב וברור לפארק עין הזהב.

המסלול הארוך

במקום לשוב ימינה, פונים בשביל שמאלה ומיד מגיעים לערוץ מעוטר בקנים. שאון המים שעובר מתחת לגשרון (לא קל להבחין במים מבעד לקנים) מרמז על זרם ראוי לשמו. זהו נחל הטחנות, המצטרף כאן לנחל עין זהב. בקריית שמונה הוא ידוע יותר כנחל שושן, על שם המשפחה שבחצרה נובע המעיין הגדול ביותר של הפלג.
צועדים בשטח חשוף ומגיעים לרחבה מוקפת עצים. ממשיכים ואוגפים באיגוף ימני את המבנה של מרכז משאבים. השביל שלאורך גדר המרכז יורד בחזרה לנחל וחוצה אותו בגשר מתכת צבוע בצבעי כחול וצהוב לסירוגין. ממשיכים בגדה השמאלית של הנחל כ-100 מ'. מי שיתבונן היטב לעברו המערבי של הנחל, יגלה את שרידיה של טחנת קמח ישנה. כ-150 מ' הלאה משם המסלול מסתיים בקצה הדרומי של רחוב קרן היסוד, סמוך למפגשו עם רחוב הנרייטה סולד.
מכאן אפשר לשוב במעלה רחוב קרן היסוד, המתחבר עם רחוב הירדן.
מי שעוד נותר בו כוח, יכול להמשיך לרחוב הנרייטה סולד, לפנות ימינה ולצעוד 100 מ' עד מעבר החציה. מי שיחצה את הרחוב דרומה, ימצא את עצמו בצד פארק קק"ל, לא הרחק מהאגם.

כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: יעקב שקולניק ומירה זר

פורסם ב-22.8.2012

לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל, על עדכונים או שינויים הרלוונטיים למסלול  1-800-350-550

 

 

 

חזרה לרשימה >>
חיפוש
תיירות פנים, נופשונים,מלונות, טיולים, אתרים
תיירות חו"ל
ספורט
מועדונים
מצגות טיולים של חברי העמותה
למנהל הרווחה
2006 © כל הזכויות שמורות לעמותת עובדי המחקר ברפא''ל created by CyberServe